May/June WAEC Timetable 2019/2020 Is Out – Download Here

The long-awaited May/June WAEC Timetable 2019/2020 Is Out. All those who registered for the exam is hereby informed that this is the official May/June WAEC Timetable 2019/2020. According to the timetable, the examination will start on the 1st of April, 2019. Therefore, this timetable is coming now to help you prepare yourself ahead of time so you will be equipped.

We have presented the May/June WAEC Timetable 2019/2020 in a tabular manner to make it easy for you to view and understand. So, read on and see.

May/June WAEC Timetable 2019/2020

Below is the official May/June WAEC Timetable 2019/2020.

Date

Subjects & Time

Monday 1st April, 2019Metalwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:40 p.m. (1st Set)

Metalwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:10 p.m. (2nd Set)

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

Tuesday 2nd April, 2019Leatherwork 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Leatherwork 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Applied Electricity 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

Applied Electricity 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

Graphic Design 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Graphic Design 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

Wednesday 3rd April, 2019Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

Building Construction 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

Building Construction 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.

Animal Husbandry (Alternative B) 2 (Essay)** – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Thursday 4th April, 2019Clerical Office Duties 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.

Clerical Office Duties 1 (Objective) – 10:40 a.m. – 11:30 p.m.

Woodwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

Woodwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. –4:00 p.m.

Friday 5th April, 2019English Language 3 (Oral)*/*** – 08:30 a.m. – 9:15 a.m. (1st Set)

English Language 3 (Oral)*/*** – 9:40 a.m. – 10:25 a.m. (2nd Set)

Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** 1hr 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Monday 8th April, 2019Electronics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

Electronics 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

Tuesday 9th April, 2019Metalwork 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.

Metalwork 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:00 noon

Basketry 2 ( (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Basketry 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Electronics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

Electronics 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Wednesday 10th April, 2019Biology 2 (Essay) – 8:30 a.m. – 10:10 a.m.

Biology 1 (Objective) – 10:10 p.m. – 11:00 a.m.

Music 3A (Aural) – 12:00 p.m. – 12:45 p.m.

Thursday 11th April, 2019Integrated Science 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.

Integrated Science 1 (Objective)* – 10:00 a.m. – 11:00 noon

Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Friday 12th April, 2019Management-In-Living 2 (Essay)*/*** – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Management-In-Living 1 (Objective)*/*** – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Sculpture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Sculpture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Monday 15th April, 2019Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 11:15 p.m. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 11:40 p.m – 2:25 p.m. (2nd Set)

History 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

History 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Tuesday 16th April, 2019Literature-In-English 2 (Prose) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.

Literature-In-English 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

Foods and Nutrition 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:15 p.m.

Foods and Nutrition 1 (Objective) – 2:15 p.m. – 3:15 p.m.

Picture Making 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Picture Making 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

Wednesday 17th April, 2019English Language 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

English Language 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Thursday 18th April, 2019Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 08:30 a.m. – 11:00 noon

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

Tuesday 23rd April, 2019Physics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10.00 a.m.

Physics 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:15 p.m.

Geography 3(Practical and Physical Geography) – 1:00 p.m. – 2:50 p.m.

Forestry 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Forestry 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Wednesday 24th April, 2019Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Music 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Music 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Auto Mechanics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

Auto Mechanics 1 (Objective) – 2:30 p.m. – 3:30 p.m.

Thursday 25th April, 2019Geography 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Geography 1(Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 a.m. – 1:00 p.m.

Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

Friday 26th April, 2019Social Studies 2 (Essay)* 3hrs 08:30 a.m. – 11:30 p.m.

Social Studies 1 (Objective)* – 1:00 p.m. – 1.50 p.m.

Monday 29th April, 2019Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

Literature-In-English 3(Drama & Poetry) – 1:00 p.m. – 3:30 p.m.

Tuesday 30th April, 2019Economics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Economics 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Clothing and Textiles 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Clothing and Textiles 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.

Thursday 2nd May, 2019

 

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 am to be moved.

General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m. 3rd May

Friday 3rd May, 2019Dagaare (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Dagbani (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m

Dangme (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Ewe (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Fante (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Ga (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Gonja (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Kasem (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Nzema (Elective) 1 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Financial Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 a.m.

Financial Accounting 1 (Objective) – 11:00 am – 12:00 p.m.

Dagaare (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Dagbani (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Dangme (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Ewe (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Fante (Elective) 2 (Essay) –1:00 p.m. – 3:30 p.m

Ga (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Gonja (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Kasem (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Nzema (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Monday 6th May, 2019Christian Religious Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Christian Religious Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Islamic Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Islamic Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

West African Traditional Religion 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.

West African Traditional Religion 1 (Objective)* – 10:40 a.m. – 11:30 a.m.

Chemistry 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Chemistry 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Tuesday 7th May, 2019Government 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Government 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* – 1:00 p.m. – 4:00 p.m.

Wednesday 8th May, 2019Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 08:30 a.m. – 11:15 am. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)

General Knowledge in Art 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

General Knowledge in Art 1 (Objective)* – 2:30 p.m. – 3:20 p.m.

Thursday 9th May, 2019Business Management 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Business Management 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Jewellery 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Jewellery 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 08:30 a.m. – 11:15 a.m. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 11:30 a.m. – 1:30 p.m. (1st Set)

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 2:00 noon – 4:00 p.m. (2ndSet)

Friday 10th May, 2019

 

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m.

Monday 13th May, 2019General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Auto Mechanics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Auto Mechanics 3 (Practical) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)

Woodwork 2 (Essay and Design) – 1:00 p.m. – 3:20 p.m.

Woodwork 1 (Objective) – 3:20 p.m. – 4:00 p.m.

Tuesday 14th May, 2019Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 8:30 a.m. – 11:15 a.m.

General Agriculture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

General Agriculture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Textiles 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Textiles 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Technical Drawing 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:45 p.m.

Technical Drawing 1 (Objective) – 2:45 p.m. – 3:45 p.m.

Wednesday 15th May, 2019Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.

General Agriculture 3 (Practical) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

General Agriculture 3 (Practical) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)

Typewriting – 08:30 a.m. – 1:10 p.m. (1st Set)

Typewriting – 11:30 p.m. – 2:10 p.m. (2ndSet)

Applied Electricity 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Applied Electricity 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m

Thursday 16th May, 2019French 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.

French 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.

Arabic 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Arabic 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

* Available to candidates in Ghana only
** Available to candidates in Nigeria only
*** Available to candidates in The Gambia and Sierra Leone only
**** Available to candidates in Liberia only

Important Notes

  1. Difference in Time on Question Paper and Timetable
    Where the duration indicated on the question paper differs from that on the timetable, the one on the question paper should be followed.
  2. Question Papers to be Given Out in Advance of the Dates They Are to be Taken
  3. General Knowledge-In-Art Paper 3

The question paper for General Knowledge-In-Art 3 will be given to candidates two weeks before the paper is due to be taken.

  1. Project Work Papers
    The question papers for project work for Basketry, Graphic Design, Leatherwork, Ceramics, Sculpture, Picture Making, Textiles and Jewellery will be forwarded to candidates two weeksin advance of the examination. The exact date for the delivery of question papers to candidates will be communicated to them through their schools.
  2. Extra Time for Blind, Deaf and Dumb Candidates
    Blind, deaf and dumb candidates should be allowed one and half times the time allotted to other candidates.

If you have any question on the May/June WAEC Timetable 2019/2020 Is Out, please use the comment box below.

Leave a Reply

error: Content is protected, contact OnlineDailys.com Team for access !!